Цікаві факти про книги
У час інформаційних технологій ми практично забули, що таке книга: стара, добра паперова подруга в години навчання або дозвілля. Ви, напевно, пам’ятаєте цей хрускіт сторінок щойно купленої книги, запах фарби. Мудрість, укладена в її обіймах, окриляє нас. Ось тому пропонуємо вам підбірку — Цікаві факти про книги.
Книги про позіхання викликають у вас позіхання.
Якщо дитина не навчилася до третього класу читати, її чекає важка доля. Так свідчать результати дослідження, проведені в США.
За читанням люди проводять приблизно 6,5 годин на тиждень, телевізор — кращий друг людини — забирає до 14 годин пильної уваги в тиждень.
Тобі десять років, а ти погано читаєш? Таким ти і залишишся і в середній школі. Таку формулу вивели вчені мужі з Єльського університету.
Покупець у книжковому магазині в середньому 8 секунд розглядає передню обкладинку і п’ятнадцять секунд задню.
Людина, яка краде книги називається бібліоклептоманом. Найвідомішим був Стівен Блумберг, який викрав 23 000 (!) Рідкісних книг з 268 бібліотек. Цікавий факт — його колекція оцінювалася в 20 мільйонів доларів!
«Книжковий хробак» — це крихітні комахи, що харчуються книжковими корінцями.
У далекому минулому книги зберігалися під монастирськими склепіннями, прикуті ланцюгами.
Забудькуваті читачі були в усі часи. Так, у 1975 році в одну з англійських бібліотек була повернута книжка «Вчись в’язати та вишивати». Читачка так захопилась нею, що протримала у себе 30 років.
Рекорд неуважності був зафіксований у бібліотеці Кембріджського університету, куди книга була повернута через 300 років.
Одна з найменших книг у світі – «Байки» І. Крилова, видана у Санкт-Петербурзі у 1856 р.
На звичайній сірниковій коробці можна помістити три таких книжки. Книга менша за почтову марку. Прочитати байки можна тільки за допомогою лупи.
Найбільша у світі книга побачила світ у 1832 році у Лондоні. Вона називається «Пантеон англійських героїв», її довжина – 5,7 метрів. Розмір літер цієї книжки становить 15 см.
Найменша книга – «Мурашки» була надрукована у 1980 році в Японії, її розміри – 1,4 на 1,4 см.
Найменша книга в світі є «Кобзар», створена вона українським майстром М. Сядристим. У книжці 12 сторінок і на кожній по 8 віршованих рядків. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреної волосини.
Зшита книжка павутиною, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. Через ікроскоп можна прочитати його поезії.
В Україні діє понад 60500 різних бібліотек. Найбільші з них: Державна історична бібліотека України Міністерства культури, Львівська національна наукова бібліотека України імені Стефаника, Одеська державна наукова бібліотека імені Горького, Харківська державна наукова бібліотека імені Короленка Міністерства культури України.
Бібліотека у стародавньому світі називалась красиво – «Аптека душі», або «Притулок мудрості».
Не звичайну Біблію можуть побачити відвідувачі Державного музею мистецтв у Грузії. На важких кам’яних плитах рукою стародавнього майстра висічено 20 сюжетів на теми Старого й Нового завітів. Така Біблія існує в одному примірнику, її кам’яні сторінки знайдено у високогірному селі Цебельда.
Найменша бібліотека у світі знаходиться у індійському місті Амрістарі, у ній зберігається … одна книга.
Перший на Русі буквар складено Василем Бурцевим і видано в 1634 році. На титульній сторінці букваря зображено вчителя, який б’є різкою учня.
На стінах храму у Фівах викарбуваний стародавній літопис. Стіни храму є своєрідною книгою, найбільшою у світі за своїми розмірами, оскільки сторінки її досягають 40 метрів у ширину.
Цікавинки про читання
А чи знаєте Ви, що:
- Під час читання очі дивляться в різні боки.
- При читанні майже 50% часу очі людини дивляться на різні літери. При цьому лінії погляду можуть як розходитися в різні боки, так і перехрещуватися.
- 95% людей читають дуже повільно – 180-220 слів у хвилину (1 сторінку за 1,5-2 хвилини).
- При швидкому читанні стомлюваність очей менша, ніж при повільному.
- Рівень розуміння при традиційному читанні становить 60%, при швидкому – 80%.
- Протягом години очі 57 хвилин зафіксовані на тексті, тобто перебувають у відносному спокої.
- При читанні очі, дивлячись на різні літери, передають різне зображення, а мозок все одно об’єднує їх в одну картинку.
- Очі людини з середніми навичками читання роблять на одному книжковому рядку 12-16 зупинок, а читаючого швидко – 4-2 зупинки.
- Традиційно у людини обсяг одномоментної фіксації становить 10 друкованих знаків (тобто 1,5-2 слова одного рядка). У того, що читає швидко – 200-500 знаків (це 33-83 слова кількох рядків).
- При повільному читанні відбувається 0,5-0,7 невиправданих повернень до прочитаного на один рядок.
- У школярів відбувається 20 регресивних рухів на один рядок, у студентів – 15.
- При традиційному читанні втрачається 1/6 частина витраченого часу на регресивні очні рухи.
- Наполеон читав зі швидкістю дві тисячі слів за хвилину.
- Бальзак прочитував роман у двісті сторінок за півгодини.
- М. Горький читав зі швидкістю чотири тисячі слів за хвилину.
- Н. А. Рубакін прочитав 250 000 книг.
- Хтось Е. Гаон дослівно пам’ятав 2500 прочитаних ним книг.
- Т. Едісон читав відразу 2-3 рядки, запам’ятовуючи текст мало не сторінками завдяки максимальному зосередженню.
У Івано-Франківську видають книги для малечі, якій ще немає навіть року. Їх можна... жувати, прати та навіть прасувати. Шиють такі книжечки з натуральних тканин, використовують нехімічні фарби. Якщо дитинча засне над книжечкою - не біда, адже вона м'якенька і приємна на дотик.
Ідея створити таку розвиваючу «літературу» для немовлят належить художниці-дизайнеру Олені Рубановській. Вона побачила схожі на виставці за кордоном, де вони користуються шаленою популярністю. А втілили цю ідею у видавництві «Кашалот».
Час заснування бібліотеки невідомий. За підрахунками фахівців, книгозбірня Софіївського собору налічувала понад 950 томів. Висловлювалися припущення про те, що частина княжого книгосховища увійшла в не менш легендарну бібліотеку Івана Грозного. У наші дні бібліотеку намагалися відшукати методами біолокації.
Завбільшки вони як ляльковий будиночок, шпаківня чи поштова скринька. Різні на вигляд, однак жоден із цих будиночків для книг не зачиняється. Адже там "селять" книжку для того, щоб її хтось уподобав і прочитав. Цю взяв — іншу залиш.
Першу міні-бібліотеку влаштував Тодц Бол як пам'ять про свою маму-вчительку, яка дуже шанувала книги. Його ідея сподобалася сусідам, знайомим, згодом поширилася в Інтернеті. Тепер крихітні бібліотеки є в Англії, Німеччині та інших країнах.
Саме тут знаходиться бібліотека колумбійського міста Медельїн. Вона розташована на скелі й нагадує забуте місто давньої цивілізації.
Ідея створити таку розвиваючу «літературу» для немовлят належить художниці-дизайнеру Олені Рубановській. Вона побачила схожі на виставці за кордоном, де вони користуються шаленою популярністю. А втілили цю ідею у видавництві «Кашалот».
Перша книгозбірня Київської Русі
За літописними свідченнями, бібліотека Ярослава Мудрого – перша бібліотека Київської Русі – розташовувалася на території Софіївського собору в Києві.Час заснування бібліотеки невідомий. За підрахунками фахівців, книгозбірня Софіївського собору налічувала понад 950 томів. Висловлювалися припущення про те, що частина княжого книгосховища увійшла в не менш легендарну бібліотеку Івана Грозного. У наші дні бібліотеку намагалися відшукати методами біолокації.
"Безкінечна" книжкова стіна
У Стокгольмській Громадській Бібліотеці (Швеція) планують створити "безкінечну" стіну книг. Це буде довжелезна стіна з полицями для книг. Читачі ходитимуть галереями вздовж неї і братимуть уподобані книги.Крихітні бібліотеки
У Сполучених Штатах Америки з'явилися незвичайні рукотворні бібліотеки — у дворах, на галявках перед будинками, в парках, на узбіччі доріг.Завбільшки вони як ляльковий будиночок, шпаківня чи поштова скринька. Різні на вигляд, однак жоден із цих будиночків для книг не зачиняється. Адже там "селять" книжку для того, щоб її хтось уподобав і прочитав. Цю взяв — іншу залиш.
Першу міні-бібліотеку влаштував Тодц Бол як пам'ять про свою маму-вчительку, яка дуже шанувала книги. Його ідея сподобалася сусідам, знайомим, згодом поширилася в Інтернеті. Тепер крихітні бібліотеки є в Англії, Німеччині та інших країнах.
Оце книги!
Завітаймо до бібліотеки, що в американському місті Канзас. Ще здалеку побачимо на стелажі книги заввишки 7,5 метра. Авжеж, вони не справжні — так оформлено фасад центральної міської бібліотеки. Допомагали відбирати книги для нього городяни. Всього представлено 22 літературні твори, які певною мірою пов'язані з містом. Мабуть, до такої бібліотеки хочеться ходити щодня.У джунглях
А тепер гайнемо в джунглі — не для споглядання тварин у дикій природі, а щоб... знайти цікаві книги.Саме тут знаходиться бібліотека колумбійського міста Медельїн. Вона розташована на скелі й нагадує забуте місто давньої цивілізації.
З історії створення книги
http://library.vspu.edu.ua/html/ist1.htm
Як твориться книга
Оповідання "Любіть книгу"
В гостях у Добрячка
Як народилася книга.
Журнали для дітей
Цікаві факти про бібліотеки
Літаючі книги
ЗАПРОШУЄМО ВАС
ВІДВІДАТИ НАШУ БІБЛІОТЕКУ
ТУТ НА ВАС ЧЕКАЮТЬ НОВІ ДРУЗІ - КНИГИ!
ВІДВІДАТИ НАШУ БІБЛІОТЕКУ
ТУТ НА ВАС ЧЕКАЮТЬ НОВІ ДРУЗІ - КНИГИ!
Немає коментарів:
Дописати коментар